Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.060 lira seviyesinden işlem görüyor

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının akabinde 1.060 lira düzeyinde süreç görüyor.

Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel 1.062 liraya çıkarak rekor düzeye yükselen altının gram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 0,62 kıymet karıyla 1.059,95 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, bugün yatay bir seyir izleyerek saat 10.20 prestijiyle 1.060 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.740 lira, Cumhuriyet altını da 7.050 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu sıralarda evvelki kapanışının çabucak altında 1.772 dolardan süreç görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyon konusunda daha alınacak değerli bir ara bulunduğuna işaret etmesi ve resesyon sinyallerinin artması ile yatırımcıların temkinli davrandığını söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında yüzde 81 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 19 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağının öngörüldüğünü aktaran analistler, gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 alık hazine bonosu getirisi ortasındaki farkın ise eksi 20 baz puanda bulunduğunu vurguladı.

Analistler, bugün yurt içinde bütçe istikrarı, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde büyüme ve ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) datalarının açıklanacağını kaydederek, Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olduğunu lisana getirdi.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.750 doların takviye pozisyonuna gelebileceğini belirten analistler, 1.790 doların direnç olarak öne çıktığını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu