Haber

Çin Sözcüsü: Çin, ABD ve Japonya’nın İstikrarlı Bir Asya-Pasifik’e Engel Olmamasını İstiyor

PEKİN, 14 Ocak (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Cuma günü ABD ve Japonya’dan; Soğuk Savaş zihniyetini terk etmelerini, hayali düşmanlar edinmeyi bırakmalarını ve Asya-Pasifik’te yeni bir Soğuk Savaş’ın tohumlarını atmayı bırakmalarını ve istikrarlı bir Asya-Pasifik bölgesinin engeli haline gelmemelerini istiyordu.

Sözcü Wang, ABD ve Japonya’nın Ortak Bildiri ile ilgili niyetleri sorulduğunda bu açıklamayı yaptı. Basında çıkan haberlere göre, ABD ve Japonya Ortak Bildiri’de Çin’i “Hint-Pasifik bölgesi ve ötesindeki en büyük stratejik meydan okuma” olarak nitelendiriyor ve denizcilik sorunları nedeniyle Tayvan, Hong Kong, Sincan ve Çin’i eleştiriyor.

Wang, bildiride yer alan Çin ile ilgili sözlerin Soğuk Savaş anlayışını güçlü bir şekilde çağrıştırdığını ve Çin’e yönelik asılsız iftira ve saldırılar içerdiğini belirterek, “(bildirgeye) tamamen karşıyız” dedi.

Sözcü, ABD ve Japonya’nın bölgesel barış ve güvenliği teşvik ettiklerini iddia ettiklerini, ancak yaptıklarının askeri yığınak ve kasıtlı güç kullanımı için bahaneler bulmak olduğunu söyledi. çatışmalar yaratmak için çeşitli dışlayıcı bloklar oluşturmak için.”

Wang, ABD ve Japonya’nın kurallara dayalı uluslararası düzenden yana olduklarını iddia ettiklerini, ancak yaptıklarının uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri yöneten temel normları ayaklar altına almak ve diğer ülkelerin iç işlerine vahşice müdahale etmek olduğunu söyledi.

Wang, ABD ve Japonya’nın yaptıklarının bölgesel barış, güvenlik ve istikrar için gerçek bir meydan okuma olduğunu söyledi.

Wang, Asya-Pasifik bölgesinin jeopolitik rekabet için bir savaş alanı değil, barış ve kalkınma için bir çıpa olduğunu belirtti.

Wang, bölge ülkelerinin adaletten yana ve hegemonyaya karşı olduğunu söyledi. Wang’a göre bölge ülkeleri çatışmayı değil işbirliğini umuyor. Gerçek çok taraflılığı arzuluyorlar ve blok çatışmalarını ateşleyen küçük çevreleri reddediyorlar.

gaziosmanpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu