Ekonomi

Sberbank CEO’su Gref: Rublenin istikrarı için yapılanlar yetersiz

Sberbank İcra Kurulu Başkanı (CEO) German Gref, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, bu yıl yabancı para birimleri karşısında değer kaybeden rublenin durumuna değindi.

Piyasada sermaye çıkışı olduğunda klasik olarak faizlerin artırılmasıyla bu durumun çözüldüğünü anlatan Gref, “Fakat mevcut durumda Rusya Merkez Bankası’nın yaptığı faiz artışı için bu geçerli değil” dedi. . “Döviz piyasasında arbitraj o kadar yüksek ki, faizin 4-5 puan artması hiçbir şeyi çözmüyor” dedi.

Gref, rubleyi istikrara kavuşturmak için atılan adımları yetersiz bulduğuna dikkat çekerek, “Rubleyi istikrara kavuşturmak için yapılanlar yeterli değil. “Hem Rusya Merkez Bankası hem de hükümet bunu çok iyi anlıyor, dolayısıyla sorunun nedenlerini anlamak ve çözüm bulmak için çalışıyorlar.” söz konusu.

Rusya Merkez Bankası’nın aslında enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırdığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Kuru etkilemek için artırmadılar. “Yeni duruma uygun ve etkilerini gösterecek bir önlem paketinin olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Gref ayrıca Rus yetkililerin döviz kuruna ilişkin idari önlem almasının etkili olmayacağı yönündeki görüşünü de paylaştı.

haber-asarcik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu