Haber

Yemen’deki BAE destekli güçler: Husilerin roket saldırısında asker ve siviller öldü

Yemen’deki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK), Lahic kentinde Husilerin düzenlediği roket saldırısında 4 askerin ve aralarında çocukların da olduğu sivillerin öldüğünü bildirdi.

GGK’ya bağlı Güney Silahlı Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada Husilerin, Lahic kentinin kuzeyindeki Kereş bölgesinde sivillere karşı yeni bir cürüm işlediği belirtildi.

Açıklamada, Husilerin düzenlediği roket akınında 4 askerin ve sayı verilmeksizin ortalarında çocukların da bulunduğu sivillerin ömrünü yitirdiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıyeten GGK’ya bağlı güçlerin, saldırılara karşılık Husilere ait mevzilere yoğun topçu saldırısı düzenlediği, Husi saflarında can ve mal zayiatı meydana geldiği ifade edildi.

Husilerden konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki kez uzatılmıştı. Taraflar ortasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim’de yerel saatle 19.00’da sona ermişti.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve birtakım bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu