Haber

Şila’yı kulübesinde yakarak öldüren sanığa indirimli 1 yıl 8 ay hapis cezası

İZMİR’in Seferihisar ilçesinde 2,5 yaşındaki ‘Şila’ adlı Pitbull cinsi köpeği kulübesini ateşe vererek öldürdüğü iddia edilen 57 yaşındaki Ömer Faruk Baki, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, geçen yıl 11 Ekim’de Turabiye Mahallesi Necat Hepkon Sokak’ta meydana geldi. Furkan Pınar’ın sahibi olduğu ‘Şila’ isimli Pitbull dişi köpeği, evin 10 metre ilerisindeki demir kafes içindeki ahşap kulübesinde içine yanıcı madde dökülerek yakıldı. Alevleri fark eden çevredekiler durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. Bu sırada bazı kişiler de yanan kulübeyi inceledi. İhbar üzerine gelen itfaiye ekipleri alevleri söndürdü. Kafesin kapısı kapalı olduğu için dışarı çıkamayan köpeğin yanarak hayatını kaybettiği belirlendi. Polisin yaptığı çalışmada yangını Ömer Faruk Baki’nin çıkardığı belirlendi. 13 Ekim’de gözaltına alınan ve suçlamaları reddeden Baki, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

1 KAT ARTIRILMASI TALEP EDİLDİ. Soruşturmanın ardından Ömer Faruk Baki iddianame hazırladı. İddianamede, Baki’nin Furkan Pınar’ın akrabası Pitbull köpeğini kasten öldürdüğü, aynı şekilde köpek kulübesini de yakarak zarar verdiği ve kullanılamaz hale getirdiği belirtildi. Baki hakkında ‘başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen tahrip etmek, yok etmek, tahrip etmek, bozmak, kullanılamaz hale getirmek veya kirletmek’ suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Baki’nin bu suçu ateşe vererek, yanıcı veya patlayıcı maddeler kullanarak işlediği için verilecek cezanın 1 kat artırılması talep edildi. Baki’nin 6 yıla kadar hapisle yargılanmasını talep eden iddianame, Seferihisar 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. ‘İYİ EYLEM’ İNDİRİMİ UYGULANDI Davanın ikinci duruşması bugün görüldü. Ömer Faruk Baki’nin katılmadığı duruşmaya sanık ve müşteki avukatları, İzmir Barosu Hayvan Hakları Kurulu ve hayvansever dernekleri temsilcileri katıldı. Duruşmada Baki’nin avukatı müvekkilinin beraatini talep ederken, müştekinin avukatları ise üst sınırdan hapis cezası istedi. Kararını açıklayan mahkeme hakimi Baki’yi önce 2 yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından duruşmadaki durumunun iyi olduğunu değerlendirerek ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak cezasını 1 yıl 8 aya indirdi.

Furkan Pınar’ın avukatı Deniz Akbıyık, “Hayvana karşı işlenen bu ağır suç ‘kabahat’ olarak görülmeyip suç olarak kabul ediliyor ve sanık Baki’nin 1 yıl 8 ay hapis cezası alması emsal teşkil ediyor. Kararın verildiğini ve verilen cezaların yerine getirilmemesine sevindiğimizi belirterek, “Maalesef infaz hukukuna ve bu cezalara aykırı bir yaptırım yok. Bu anlamda mağdurun hayvan olduğu kabahatler açısından yasal düzenleme yapılması ve bunun sonucunda verilen cezaların artırılması ve bu suçların TCK kapsamına alınması gerektiğini düşünüyoruz. İtiraz sürecinde sürecin takipçisi olacağız” dedi.

haber-lalapasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu